Stránky

středa 13. října 2010

Gigabit vzduchem

V tomto článku záměrně ignoruji laserová (tedy optická) gigabitová pojítka (znám pár lidí s tristními zkušenostmi, na "trvalou" instalaci to prostě kvůli mlhám není). Známý výrobce těchto pojítek je MRV Communication (řada TereScope) dnes včetně řešení pro přenos 10 gigabitu.

Existují ovšem radiová pásma, kde gigabit přenesete na slušnou vzdálenost s relativně nízkými náklady (myšleno ve srovnání s taháním optiky - nic pro domácí použití). Volná pásma ve smyslu bez dodatečných licenčních nákladů jsou v ČR 2:

  • 60GHz
  • 70/80GHz (E-band, pásmo E)

Lépe technologicky vychází 80GHz, jelikož na 60GHz dochází k velkému útlumu kvůli kyslíku. Spoje zase vycházejí levněji, ale v řádu několika málo procent. Na 80GHz zase vadí voda, spíše řekněme přívalový déšt (musí to být opravdu silný déšť).

Výrobců už dneska hromady, namátkou:


Malá vsuvka k tržním podílům. V ČR je nutné spoje v E pásmu registrovat a ČTÚ zveřejňuje tabulku, takže si můžete udělat další obrázek o tom, jak je to s těmi podíly v ČR. E-band zahrnuje i OEM spoje od Alcomy. Interpretaci nechám na vás, je jednak poplatná vzniku (tabulka ze které jsem čerpal má poslední zápis 30.8.2010) a druhak ne všichni spoje ČTÚ nahlašují.


Co je určitě zajímavé, je koncepce izraelské firmy Siklu, která na to šla od lesa a navrhla řešení pro gigabit kompletně znovu s důrazem na cenu. Má to ovšem omezení vzdálenosti (okolo 2km na rozdíl od skoro 7km ostatních výrobců), na druhou stranu je to levnější (IMHO stojí to půlku a méně) a je to malé a lehké (pár kilo, oproti několika desítkám ostatních). Je to žhavá novinka, na trh se to dostává pomalu až teď. V ČR se ptejte Atlantisu. Původně navržené jako backhaul pro mobilní operátory na rychlé vybudování 3G/LTE BTS infrastruktury.


K napsání článku jsem byl inspirován touto zprávou, kdy Bridgewave oznamuje nový produkt FlexPort µWave, jako první gigabitové řešení v licencovaném pásmu via dailywireless.org.

Na úplný závěr - cena za nejdražší řešení pro gigabit je 80 GHz produkt s AdaptRate, AdaptPath a AES šifrováním v listové ceně $47,000 za spoj (ve stejném článku). A je to opravdu nejdražší Gigabeam u Aspy je za necelých 400 000,-Kč (porovnejte s taháním 6km optiky, třeba v centru Prahy).



3 komentáře:

  1. Chci se s vámi všemi podělit o to, jak jsem dostal svou půjčku od pana benjamina, který mi pomohl s půjčkou ve výši 400 000,00 euro na zlepšení mého podnikání, když jsem požádal o půjčku, když se věci zhoršovaly v mém podnikání, bylo to snadné a rychlé pan benjamin mi bez prodlení poskytl půjčku. zde je pan benjamin email / whatsapp kontakt: +1 989-394-3740, 247officedept@gmail.com.

    OdpovědětVymazat
  2. Také už konečně máme ve firmě nové internetové připojení a celkově úplně novou firemní síť a musím říct, že zatím je to paráda. Ta rychlost je neskutečná a vše je díky tomu mnohem efektivnější. Prý ještě do konce roku budeme mít i nový software pro řízení firmy, tak jsem na to celkem zvědavý. Na ten současný jsem celkem zvyklý, tak snad to nebude celé úplně jinak.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Takový software pro řízení firmy bych také potřeboval. Čeká mě teď založení s.r.o. a jak tak zjišťuji, tak v dnešní době se člověk prostě bez nějakého propracovaného softwaru neobejde. Bohužel jak jem tak koukal, tak to ale také není zrovna levné, no. Na to se ale snad peníze najdou.

      Vymazat