Stránky

středa 7. října 2009

Blackouty jsou tady!


Tento post jsem chtěl publikovat už dávno, ale nějak pořád nebyl čas a teď to vypadá, že po bitvě jsem generál. Nedá se nic dělat, s tím se vyrovnám :-)

Nyní mě k napsání vyprovokoval výpadek, který nastal 30.září v 9:28 v Praze (info mj. zde). Co mi přišlo velmi vtipný, bylo, že zrovna v ten den, jsem v rámci firemního roadshow prezentoval řešení napájení (UPSky, napájecí panely ePDU apod.) od Eatonu na Slovensku v Bratislavě. Náramně se to tedy "hodilo" do krámu, ale logicky to nikomu nepřeji. Malá reklamní vsuvka, pokud neznáte Eaton, jakožto výrobce UPS, určitě znáte Powerware nebo MGE OPS, jenž Eaton koupil. Pokud neznáte Eaton, tak nesledujete hokej :-) - HC Eaton Pardubice. (aneb koupili i Moeller).

Byl to dle všeho masivní výpadek, deník Metro (asi nejen on, ale nic jiného jsem v ruce neměl) k tomu 1.10. věnoval docela dost prostoru (v online archivu zde).

Proč jsem o tom chtěl napsat už dříve? Pracoval jsem v energetice (tedy ne že bych měl nějaké zákulisní informace) a tak mě toto prostředí přirozeně zajímalo. Navíc došlo před 3 lety k velkému výpadku v ČR v létě, kdy ČEPS musel dokonce vyhlásit stav nouze. Na grafu spotřeby je krásně vidět propad o pár tisíc MW.


Co bylo tehdy příčinou? Laicky a zjednodušeně řečeno volný evropský trh s elektřinou. Tak jednoduché to samozřejmě nebylo, ale pokud si dobře vzpomínám, Německo mělo elektriku daný den dovážet, a my vyvážet, ale v SRN hezky foukalo a tak větrníky vyráběly víc než byl plán. Naopak někde na jihu (Řecko, Turecko) elektrika chyběla (a protože se chová trochu jako voda), tak tam jednoduše přes nás tekla. Důsledkem toho bylo přetížení nějakého důležitého vedení (možná i shořelo?) a to zapříčinilo následné výpadky a poté omezení dodávek = stav nouze.

Ještě větší sranda byla v Itálii v roce 2003 a taky v východním pobřeží USA a Kanady (14.srpna 2003 ve 4:15 ráno). Jelikož to bylo ráno a výpadek byl opravdu hooodně velký (zasaženo bylo přes 55 miliónů lidí), jsou z toho hezké satelitní snímky před a po:



Zajímavý seznam velkých problémů v sítích je uveden zde.

Já souhlasím s tím co bylo napsáno v Metru, výpadky byly, jsou a budou. Očekávám také stoupající četnost blackoutů. Proč? Je více diverzifikované portfolio zdrojů a řada z nich má hůře predikovatelnou výrobu (vítr, slunce). Pak stačí málo nebo moc větru, nečekaná odstávka Temelína a neštěstí je hotovo. Teď v Praze nejezdilo metro, tramvaje či nefungovaly semafory a kolabovala doprava. Kdo viděl Smrtonosnou past 4.0 ví co nás čeká :-) Nejsem žádný velký pesimista, ale do výstavby kvalitní přenosovky se moc neinvestuje, nikoliv pro nedostatek peněz (ČEPS patří mezi nejziskovější firmy v zemi), ale také kvůli tomu, že dnes se asi jen tak nová 400kV linka přes ekology neprosadí ...

Žádné komentáře:

Okomentovat