Stránky

čtvrtek 7. října 2010

Jak na výběr groupware serveru (Exchange, Kerio ...)?

Jak byste si vybrali server pro spolupráci (nejen mail, ale sdílené kalendáře, kontakty ...) do malé firmy (myšleno okolo 50lidí)? V článku záměrně opomíjím nekomerční řešení.


Léty prověřené, z malé integrované aplikace (nejprve to bylo WinProxy, pak se s Lanprojektem v Plzni nedohodli, tak si udělali "fork" a vzniklo Winroute Pro - to dělala firma Tiny Software, která se "nějak" transformovala do Keria - snad se moc nepletu ;).Časem tento software rozdělili na samostatné produkty Firewall a Mail Server. Firewall je nyní Control (mimo jiné obsahuje nově IPS) a Mail Server se nám přejmenoval na Connect a vyrostl v docela slušnou aplikaci. Nyní tedy Connect ve verzi 7.1 umí kromě mailové komunikace spoustu dalších věcí, které spadají pod groupware.
Dlouho jsem vývoj nesledoval, ale určitě mě nyní potěšili podporou OS Linux (oproti dřívějším Windows a MacOS X). S přebytečným výkonem dnešních procesorů (a tím pádem i celých serverů) je pěkná předpřipravená image pro VMware nad CentOS 5.2.

Zahrnuje všechno možné a z mého pohledu je léty prověřené. Na klientské straně samozřejmě Outlook (včetně 2010), Entourage (aneb Outlook na Applu), Kerio Webmail atd. Obsahuje synchronizaci pro všechny mobilní platformy (Symbian, BlackBerry, Apple, Windows Mobile, Android, Palm). Dále nabízí archivaci emailu, automatické zálohování i antispam. Tady bych se zastavil, ale nějak jsem nedohledal na webu, zda mají nějaké "pořádné" antispamové řešení založené na signaturách/předplatném. Další nutnou součástí by měl být antivir. Nabízí integrovanou platformu s antivirem Sophos (nemohu sloužit názorem, neznám/nemám zkušenosti), případně existuje možnost použít v ČR populární a osvědčené Avast, AVG, NOD32 případně open source ClamAV. To je trochu omezující.

Shrnutí: kvalitní produkt, nabízející integraci, je na trhu dlouho (stabilní, prověřený). Mně by se líbil lepší antispam a šiřší možnosti volby u antiviru.

Trochu dravější, minimálně v ČR v marketingu je IceWarp. Pokud si dobře vzpomínám dříve se jmenoval Merak. Podobný produkt jako Kerio. Nemám s ním žádnou verzí zkušenost. Mají tři edice, zajímavé pro můj případ jsou dvě, resp. jedna ta největší Enterprise. Kromě obligátních funkcí, zahrnují i zajímavé funkcionality instant messagingu (včetně propojení na oblíbené ostatní sítě, tedy asi na bázi XMPP/Jabber) a SIP server pro VoIP. Inteligentní přílohy, tj. není nutné je vkládat do zprávy, ale příjemci je nabídnut odkaz na stažení. Také SMS server. Kromě integrovaného antispamu je možné si předplatit antispam od jednoho z lídrů na bázi technologie RPD (Recurrent Pattern Detection) od firmy Commtouch. Já sám jsem se s ní setkal v hw UTM applianci Cyberoam a funguje opravdu výborně. Podpora mobilních zařízení taktéž výborná. Co mě překvapilo, dokonce vyvíjejí vlastního desktop klienta, kterého recenzovali třeba na Technetu. Antivirus - integrován Avast, podle stránek podpory umožňují použít ještě McAfee, AVG a F-Prot, ale kdoví zda to platí (spodní odkaz na stránkách podpory se totiž jmenuje www.icewarp.cz a odkazuje na www.kayako.com :-D). Ve stažené dokumentaci je zmíněn Kaspersky, který se mi líbí z antivirů asi nejvíce (a mám s ním na straně emailové brány dlouholeté zkušenosti).

Jen se trochu bojím, aby výsledný produkt nebyl jako když pejsek s kočičkou vařili dort. Je tam x dobrých technologií, tak to bude x×dobré.


Další možnost pokud chcete produkt od globální firmy a nechcete mnoho klientů je
Microsoft Small Business Server (nyní ve verzi 2008, verze SBS 7 a SBS Aurora je v betě). Existuje ve dvou edicích Standard a Premium. Nehodlám zabíhat do podrobností, pro porovnání jsem vybral Standard edici, obsahující Server, Exchange, Forefront Security (na 120dní), Office Live Small Business, SharePoint Services, WSUS. Omezení je licenční a to do 75 počítačů (MS CAL). Je to docela zajímavá kombinace, nemáte-li žádný MS server (legálně :-) tak zde dostanete za jedny menší peníze Windows Server (verze 2008) a Exchange Server (verze 2007). Zbylé aplikace obsažené v jednom balíčku jsou pro uvedené servery stejně zdarma (WSUS, SharePoint Services) nebo jsou časově omezené (ForeFront).
Pro plné využití potřebujete Outlook (tedy MS Office) a jste vázáni pouze na MS svět. Webmail, integrace s mobilními platformami je bezproblémová, jelikož všichni velcí výrobci považují Exchange za defacto standard a používají ActiveSync pro synchronizaci svých zařízení (tj. Nokia-Symbian, Apple iPhone určitě funguje, Android také ...)

Zajímavý dle mého bude připravovaný SBS7. Je postaven na Windows 2008 R2 Serveru, Exchange 2010 SP1 a SharePoint Foundation (což je nový název pro SharePoint Services). K tomu bude nová verze SBS7 Aurora, která je do 25 uživatelů, nicméně podle všeho ta nebude obsahovat Exchange.

Cenové srovnání

Modelový příklad - 50 uživatelů. Tolik uživatelů jsem zvolil jen kvůli IceWarpu, protože nemají uvedou cenu za uživatele, ale mají na webu kalkulačku, kde je 50 a pak další počet je 100. Kamarád chce 60, tak to pro srovnání stačí. U MS je možné také pořídit levnější OEM licence, ale ty jsou svázány s nákupem nového serveru a jsou vázány na jeho dobu životnosti. Kalkulace vychází z cen dostupných na webu, indiviální nabídky (čtetě slevy) jsou ve světě softwaru běžné, takže v tomto přehledu se jedná o maximální částky.



Nejlépe tedy vychází Kerio, ale IceWarp Enterprise je výrazně více vybavený produkt. Nejdráže vás vyjde vstup do MS světa, ale to není žádné překvapení.

Alternativy

A pak už několik let propíraný model SaaS (aneb software jako služba, dříve ASP, hosting, outsourcing, nyní možná cloud ...). Česky tedy ať vám to někdo provozuje (hostuje). Máte-li slušnou linku a nechcete kupovat server atd. není to úplně špatné řešení. Možností je opět několik (mnoho).

Jen na ukázku:
- MS Exchange (vybral jsem jen opravdu namátkou, nemám žádné zkušenosti Exchange4U nebo MailPlus)
- globální řešení Google Apps Premier Edition zahrnuje Gmail (25GB dat) za 40€/rok/uživatele

Já osobně jsem z předchozího zaměstnání zatíženej Lotus Notes, takže já bych si vybral Lotus, ale chápu, že každý nepotřebuje snadný vývoj groupwarových aplikací a úžasnou stabilitu (případně integraci s klonem OpenOffice aka Lotus Symphony) a navíc za cenu podobnou, ne-li vyšší než MS Exchange (ale na druhou stranu nepotřebujete Windows Server, běží i na Linuxu).

Jen pro zajímavost IBM má také hostovanou verzi Notes - Lotus Live iNotes. Cena je "nějaká divná" začíná na €2,81 za uživatele a měsíc? Budu to muset ještě prozkoumat. Bůhví jak je to s dostupností v ČR.

Úplný závěr?

Mám malou firmu s cca 50 uživateli. Osobně bych si Exchange nevybral. Jsem vázán jen na MS svět (znám pár takových firem, kde majitel uvidí na prezentaci MacBook Air/iPad - dosaďte si dle libosti a potřebuje aby mu tam ty maily/schůzky/kontakty taky chodili).

1. Mám člověka co se mi o ty IT krámy stará nebo mám někoho v týmu (nebo i vně) kdo je schopen/ochoten se sem tam věnovat administraci

Vyberu si z dvojice IceWarp/Kerio (mě více zaujal IceWarp, ale chtělo by to určitě si vyzkoušet)

2. Nemám člověka, případně nechci žádný server atd. 


Vyberu si hostované řešení. Zde bych si já vybral Google Apps.



Žádné komentáře:

Okomentovat